SK CZ PL

SPA Nimnica: Historia uzdrowiska

Pierwsze pisane wzmianki o SPA Nimnica pochodzą z 1408 roku. Sanatorium należało do zamku Lednica, i było w posiadaniu rodziny Prilesok. W 1598 roku uzdrowisko składało się z 39 domów. W 1784 roku na tych terenach było wybudowanych już 54 domów a liczba mieszkańców wynosiła 306 osób. W 1828 roku było 31 domów z liczbą mieszkańców 369. Mieszkańcy zajmowali się głównie agrokulturą.

 

Pierwsze wzmianki o istnieniu mineralnych źródeł pochodzą z raportu, który został opublikowany w 1763 roku. Raport wskazywał, że na terenie Nimnic znajdują się kwasowe źródła mineralne. Woda była głównie używana do produkcji piwa, gotowania oraz picia.

 

P. Adami przeanalizował kwasowe wody mineralne w XVIII wieku. Wspomina on w swoich badaniach o istnieniu czterech naturalnych źródeł w okolicach SPA. Przygotowany wcześniej system SPA nie był rozwijany i ludzie z biegiem czasu zapomnieli o istnieniu źródeł.

 

Mówiąc o historii sanatorium SPA należy pominąć wcześniejsze lata i zacząć od XX wieku.

 

Kwasowo węglowa, która różni się w znaczny sposób od innych znanych mineralnych wód. Stała się przyczyną rozwoju najmłodszego centrum SPA na Słowacji.

 

Po przeprowadzeniu badań oraz pod silnym naciskiem opinii publicznej SPA Nimnica, zostało oficjalne uznane za uzdrowisko. Zaczęto wykorzystywać wodę do leczenia chorób oddechowych i układu trawiennego.

 

Budynki uzdrowiskowe były wybudowane w latach 1950 – 1960. Gdy SPA zostało oficjalnie otwarte w 1959 roku, składało się z 4 domów uzdrowiskowych, które miały w sumie 309 miejsc noclegowych. W Nimnicy został również wybudowany park SPA. Część domów została zrekonstruowana w 1990 latach. Nowoczesny budynek leczniczy został wybudowany w 1998 roku. Obecnie SPA Nimnica jest spółką akcyjną.

Hotele / Wczasy / Specjalne oferty